اگر با مفهوم طراحی سایت آشنا باشید و یا علاقه ای در این زمینه داشته باشید حتماً با واژه ui و ux مواجه خواهید شد،  طراحان سایت برای بهبود عملکرد سایت و ارتباط با کاربران از این دو واژه استفاده می‌کنند، ui(user interface design) همان ظاهر و زیبایی وب‌سایت است که کاربر با وارد شدن به سایت با آن رو به رو می‌شود، ux(user experience design) به تجربه رابط کاربری یا تجربه‌ای که کاربر از مشاهده و تعامل با وب‌سایت به دست می‌آورد می‌گویند.

با وجود تفاوت‌هایی که ui و ux با هم دارند اما به صورت مکمل هم عمل می کنند و کسانی که در حوزه وب سایت فعالیت دارند با هردو این‌ها رو به رو خواهند بود، تقریباً می‌توان گفت مانند html و css که درکنار هم کاربرد دارند و به تنهایی نمی توان از آن ها استفاده کرد، ui و ux نیز در کنار هم معنا دارد خواهند شد.

در ادامه سعی داریم به طورکامل در رابطه با این که ui و ux چه تفاوتی باهم دارند به شما توضیحاتی را ارائه کنیم.

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

UI چیست؟

User interfase design که پیش تر به طور خلاصه راجع به آن توضیح دادیم در واقع وِیژگی های بصری و ظاهری مانند رنگ و گرافیک صفحه وب سایت است، طراح ui در جهت بهبود عملکرد طراح ux کار می کند و سعی دارد با جلوه ظاهری سایت کاربر را مجذوب صفحه وب نماید.

طراحی رابط کاربری طرح گرافیکی شامل: قرارگیری منوها و رنگ‌ها، دکمه‌هایی که کاربران بر روی آن کلیک می کنند، تصاویر، باکس های مربوط به تبلیغات، بنر ها و پوستر ها و تمامی موارد که کاربر با آن ها تعامل دارد وهرنوع عامل بصری و ملموس می شود.

طراحان درزمینهٔ ui اندازه سایز فونت، عرض فونت، فونت های به‌کاربرده شده در متن، جداول، ویدئو ها را نیز انتخاب می کنند، از دید دیگر آن‌ها طراحان گرافیک هستند و دید جذاب را برای کاربر خلق می کنند. لازم به ذکر است که برای بهینه سازی سایت، رتبه گرفتن از گوگل و جذب مشتری و رونق کسب کار ui نقش مهمی دارد.

UX چیست؟

User experience design تجربه کاربری است که در واقع می توان گفت نحوه تعامل کاربر با سایت می باشد، نتیجه عملکرد کامل شدهٔ ui است و نتیجه تجربه و احساس کاربران نسبت به وب سایت خواهد بود.

هر تعامل و تجربه ای که امکان دارد فرد با یک محصول، دکمه، خدمات سایت داشته باشند مربوط به این حوزه می شود، طراحان ux نحوه عملکرد را از دید و تجربه کاربر مورد بررسی قرار می دهند، اگرطراحان ui به خوبی عمل کرده باشند در نتیجه کاربر تجربه خوبی را خواهد داشت، اگر تجربه بدی از سایت تجربه کند قطعاً نتیجه نامطلوب بر روی  سای

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

ت و رنکینگ سایت خواهد داشت برای جلوگیری از این اتفاق طراحان ux بر روی وب سایت فعالیت دارند.

بنابراین وظیفه ux بررسی احساس کاربر در مدت استفاده از سایت، درک کاربر از بازدید سایت، نظارت برتولید محتوا با کیفیت و معتبر بودن یک محصول و سایت را به عهده دارد.

تاثیر ux در سئو سایت نکته حائز اهمیت است شما با تجربه کاربری و سئو می توانید در بهینه سازی یک سایت و رتبه گرفتن در گوگل نقش اساسی ایفا کنید.

 

ویژگی های یک وب سایت خوب چیست؟

  1. سرعت سایت، محتوای خوب و با کیفیت، زیبایی ظاهری، جذابیت سایت و.. است.
  2. برای این که یک سایت بهینه داشته باشید باید کاربر دسترسی راحت به اطلاعاتی که نیاز دارد را داشته باشد.
  3. با توجه به این که امروزه نیمی از کاربران با گوشی های موبایل و تبلت وارد وب سایت مورد نظر خود می شوند باید سایت طراحی شده قابلیت سازگاری با هر دستگاهی را داشته باشد تا کاربران رضایت صددرصدی از بازدید وب سایت داشته باشند.
  4. استفاده از URl مناسب باعث می شود کاربر به راحتی دسترسی به سایت مورد نظر خود داشته باشد.

عملکرد ui و ux در کنارهم

عملکرد ui  و ux باید در کنار هم باشد اما برخی طراحان هردو را باهم انجام می‌دهند، اگر طراحان این دو حوزه جدا از هم باشند بهتر است در کنار هم به فعالیت بپردازند و عملکرد مشارکتی داشته باشند.

کسانی که بر روی ux در حال فعالیت هستند به بررسی جریان برنامه، نحوه عملکرد دکمه‌ها و منوها مشغول هستند درحالی که ui کاران به طراحی این دکمه‌ها و منوها و … می پردازند.

ارتباط و هماهنگی بین این دو شاخه سبب می‌شود که تا اطمینان از نتیجه مطلوب و مؤثر رابط کاربر نهایی حاصل شود.

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

ui و ux چه تفاوتی باهم دارند؟

کلام آخر

در این مقاله به تفاوت ui و ux پرداخیتم و گفتیم این دو حوزه عضو جدایی ناپذیر در طراحی وب سایت هستند، نتیجه مطلوب و کارآمد این حوزه موجب می شود کاربران جذب سایت شوند و نتیجه بهینه در سایت خواهد داشت. اگر از نظر ظاهری وب سایت شما کاربر پسند نباشد و کاربر نتواند به راحتی مثلاً دکمه سرچ را پیدا کند طراح ux باید این مورد را بررسی کند و به اصلاح ان بپردازد.